Jak zacząć pracę nad sobą?

run2

Masz problem? Ale nie masz czasu lub nie stać Cię na psychologa czy psychoterapię? Nie czekaj aż będziesz mógł, tylko zacznij działać już teraz, samodzielnie. Możesz dużo zrobić dzięki własnej pracy. Łatwo powiedzieć, tylko jak? Oto 5 zasad, które pomogą Ci zacząć pracę nad sobą. Powodzenia!

1. Czytaj
Poszukaj książek na ten temat. Nie musisz przeczytać wszystkiego. Wystarczą dwie, trzy najważniejsze pozycje. Posiedź nad nimi, zrób ćwiczenia tam zawarte, bądź w tym regularny i solidny.

2. Rozmawiaj
Nie trzymaj wszystkiego w sobie, bo wtedy to ma władzę nad Tobą. Znajdź choć jedną zaufaną osobę, której możesz o tym opowiedzieć i potem opowiadać jak Ci idzie. Jeśli nie masz nikogo bliskiego przy sobie, to spróbuj znaleźć forum internetowe, które związane jest z Twoimi trudnościami.

3. Pisz
Zacznij prowadzić dziennik. To niesamowite narzędzie pracy nad sobą. Ci którzy piszą są bardziej świadomi tego co się dzieje, wiedzą i pamiętają czego chcą, w trudnych chwilach mogą wracać do tego co ważne i zdecydowanie szybciej osiągają upragnioną zmianę.

4.Ryzykuj
Wchodź w sytuacje, które mogą być dla Ciebie trudne. Zrób listę takich sytuacji od najbardziej trudnej, a potem staraj się „schodzić w dół” wypisując sytuacje mniej trudne. A potem zacznij wchodzić w te sytuacje od najmniej trudnej do najbardziej. Np. jeśli jesteś zamknięty w sobie – zabierz głos publicznie, jeśli ciągle gadasz – spróbuj pomilczeć…

5. Psychoterapia?
Niektóre rzeczy trudno jest zmienić samemu i czasami potrzeba wsparcia osoby, która profesjonalnie zajmuje się tematem pomagania. Pójście do zupełnie obcej osoby i opowiadanie o tym co dla mnie najtrudniejsze wcale nie jest łatwe, ale zaryzykuj i spróbuj. Psycholog, psychoterapeuta, psychiatra – znajdź kogoś, kto będzie Ci odpowiadał korzystając z polecenia znajomych i sprawdzając kompetencje tej osoby.

POWODZENIA!