Zasady zdrowia psychicznego

Wiem, tym artykułem odbieram sobie przyszłych klientów:-) Jeśli naprawdę będziesz żyć tym, co za chwilę przeczytasz, to nie spotkamy się na terapii, będziesz szczęśliwym człowiekiem, a ja będę musiał sobie znaleźć inną robotę:-)

Uwaga. W zasadzie wszystko co przeczytasz poniżej to tzw. truizmy, nie wymyślam nic nowego. Powiesz sobie „przecież to znam, też mi coś”. OK. znasz, ale czy tym żyjesz? Od wiedzy do praktyki jest czasem spora droga. Dlatego przy każdym punkcie daję jedną, praktyczną wskazówkę, pierwszy krok, by zacząć to robić. Jak powtarzam sobie i swoim klientom, warto próbować i powtarzać to, co najważniejsze.

1. Bliska osoba i przyjaciele

Jeśli masz kogoś na kogo możesz liczyć, to jest dużo mniejsze prawdopodobieństwo, że będziesz potrzebować terapii, a jednocześnie wsparcie kogoś bliskiego to dużo więcej niż „darmowa terapia”. Jednak drugi człowiek to też zadanie dla Ciebie. Potrzeba Twojego czasu i pracy, by zbudować coś co będzie Twoją podporą.

Wskazówka: zrób z kimś bliskim coś co ta osoba lubi. Kino? Wyjście na basen? Wyjazd tylko we dwoje?

2. Czas tylko dla siebie

Kiedy ostatni raz zrobiłeś/aś coś tylko dla siebie? Ale uwaga, mam na myśli coś co nie przyniesie Ci żadnego pożytku, nie będzie produktywne.

Wskazówka: zrób listę swoich dziecięcych marzeń. Ale nie takich związanych z karierą, rodziną, pieniędzmi, pracą, życiem dorosłego… Może chciałabyś zobaczyć kiedyś ocean? Albo chciałbyś zapolować na łosie na Alasce? O czym marzysz?

3. Bycie dla innych

Dobro się opłaca. Nie żyjemy tylko dla siebie, a dziwnym trafem jest tak, że im więcej dajemy tym więcej dostajemy. Nie musisz być wolontariuszem i pomagać słabszym czasem wystarczy, że…

Wskazówka: w pracy, w szkole, na uczelni rozejrzyj się dookoła, może ktoś potrzebuje pogadać albo po prostu pobyć?

4. Zdrowie fizyczne 

Nie ma co się tutaj rozpisywać. Sen. Sport. Zdrowe jedzenie. Odpoczynek. Wszystko to to absolutna podstawa zdrowia psychicznego. Tylko uważaj, bez spinania się! Współczesny świat robi czasem boga ze zdrowego trybu życia. Dbaj o siebie, ale z dystansem do siebie.

Wskazówka: idź na godzinny spacer bez telefonu. Ale nie przy okazji drogi do pracy czy na zakupy. Po prostu wyjdź na spacer, najlepiej gdzieś gdzie jest sporo przyrody.

POWODZENIA!